Dekorativní a umělecké české sklo
Historie společnosti
Historie firmy sahá do roku 1990, zpočátku se zabývala výrobou replik šperků a bižutérie z období secese a artdeco od umělců jako Alfons Mucha, René Lalique, Fouquet and Cartier. V současné době je firma pokračovatelem výroby replik historických originálů předválečných výrobců z první poloviny 20. století na Jablonecku v sortimentu dekorativního a užitkového skla.
Firma vlastní jednu z nejrozsáhlejších sbírek dekorativního a užitkového skla vyráběného v severních Čechách na Jablonecku mezi dvěma světovými válkami a to zejména firem Hoffmann a Schlevogt. Navazuje tak na historické tradice výrobců skla, navracením výrobků, které byly nenávratně ztraceny, na trh.
Firma JaS dodává své výrobky do prodejen v Praze, Karlových Varech, Mariánských lázních atd. Firma exportuje své výrobky kromě tuzemska i do zemí EU a USA.
Firma se rovněž orientuje na pronájem bytových a nebytových prostor nemovitostí v majetku firmy v centru Jablonce nad Nisou a Liberce. Objekty v Lidické 15, na Mírovém náměstí 3 v Jablonci nad Nisou a objekt v Pražské 133/6 v Liberci jsou zapsány jako nemovité kulturní památky ČR. Ostatní objekty v majetku firmy jsou v městských památkových zónách. Mezi nejznámější nájemce a obchodní partnery patří Komerční banka,a.s., Raiffeisenbank,a.s., Baťa,a.s., Soliter,a.s. nebo Schlecker,a.s.
— Jaromír Schubert, Zakladatel
Historie produktů
Ve druhé polovině dvacátých let 20. století díky úspěchu produkce René Laliqua na pařížské výstavě dekorativního umění v roce 1925 zdomácněla v Jizerských horách výroba umělecké krystalerie. Jednalo se v první řadě o flakonérii a toaletní soupravy. Nejstarší návrh tohoto typu skla je doložen ve firmě Josef Schmidt Příchovice z roku 1924. Iniciátory produkce lisovaného skla „ve stylu Lalique“ v Jizerských horách byly rovněž rafinérie Johann Umann Potočná a zejména Heinrich Hoffmann, která ve dvacátých letech 20.století patřila mezi největší sklářské podniky v Jizerských horách.
Díky spolupráci s místními výtvarníky Františkem Pazourkem, Zdeňkem Junou a Alexanderem Pfohlem dokázala vytvořit svébytný sortiment. Firma vyráběla sklo nejen z transparentních ale též ze sklovin jako lapis, jade a slonovina. Produkci umělecké krystalerie se později začaly věnovat i další podniky jako Bruno Posselt Tanvald, sklárny Josef Riedel Polubný a v neposlední řadě firma Curt Schlevogt Jablonec nad Nisou vedená Hoffmannovým zeťem.
Ve třicátých letech začala vyrábět luxusní lisované sklo, jehož kolekci představila v roce 1934 na veletrhu v Lipsku pod obchodním jménem Ingrid. Firma se proslavila zejména výrobky z jade, lapisu a zelenomodrého tyrkysu. Na tvorbě se podíleli evropští výtvarníci jako Ena Rottenberg, Eleon von Rommel, Mario Petrucci, Ida Schwetz-Lehmann i místní umělci jako Arthur Plewa nebo Josef Bernhard. Na významu od konce dvacátých let 20.století nabyla též výroba hranovky. Nejvýznamnějšími producenty byly firmy Gebrüder Feix či Johann Umann Potočná.
Mezi lety 1945 až 1948 byly jizerskohorské sklářské firmy vyvlastněny státem a sloučeny v různé formy národních podniků.
Ukázky originálních dobových nákresů od návrhářů a umělců z 1.poloviny 20 století v porovnání se současnou produkcí.
Certifikace
Firma je oprávněna užívat označení země původu v jazykových mutacích České sklo a Bohemia glass a je vlastníkem historických ochranných známek Ingrid glass, Hoffmann glass a Schlevogt glass a zapsaných ochranných průmyslových vzorů u řady výrobků, které byly inspirovány historickými předlohami.
Označení země původu
Firma JaS je oprávněna užívat označení země původu a pojmu České sklo a Bohemia glass.
Firemní ochranné známky
- Bohemia glass hand cut
- Bohemia crystal glass hand cut
- 24% lead crystal Bohemia glass-hand cut
- Schubert glass
Historické ochranné známky
Ochranné známky se jmény původních výrobců a kolekcí
- Ingrid glass
- Hoffmann glass
- Schlevogt glass
Chráněné průmyslové vzory
Ochranné známky se jmény původních výrobců a kolekcí
- Ingrid glass
- Hoffmann glass
- Schlevogt glass
- Ingrid glass
- Hoffmann glass
- Schlevogt glass
Certifikace
firemní certifikát
certifikát 24% Pbo – TOM Bělá olovnatý křišťál
(Firma TOM Bělá – dodavatel suroviny pro výrobu)
Rozsudky
Rozhodnutí Krajského soudu v Liberci ve věci žaloby Jablonex group a.s. (Ornela a.s.) vůči Ing.Jaromíru Schubertovi ze dne 6.11.2008, číslo jednací: 37 Cm 105/2005-485 a Vrchního soudu v Praze ve věci žaloby Jablonex group a.s. (Ornela a.s.) vůči Ing.Jaromíru Schubertovi ze dne 23.09.2009, číslo jednací: 3 Cmo 70/2009-564.
Výtah z odborného stanoviska profesora Masarykovy university v Brně, přednášejícího problematiku nekalosoutěžního jednání Prof. JUDr. Petra Hajna, DrSc. ze dne 14.9.2005
a) v tomto sortimentu je obecně prospěšná existence více výrobců.
b) v právu proti nekalé soutěži obecně platí, že napodobování je jednou z významných cest civilizačního rozvoje a zakázat ho lze jen za zvláštních okolností a jen po jistou dobu.
c) stejné právo náleží všem výrobcům k výrobě a distribuci replik předmětných dekorativních předmětů, dnes již historického charakteru.
Rozhodnutí Krajského soudu v Liberci ve věci žaloby Ingrid Schlevogt vůči Ing.Jaromíru Schubertovi ze dne 6.2.2007, číslo jednací: 36 C 21/2005-123 a Vrchního soudu v Praze ve věci žaloby Ingrid Schlevogt vůči Ing.Jaromíru Schubertovi ze dne 8.11.2007, číslo jednací: 1 Co 162/2007-180 o právu užívat ochranné známky Hoffmann, Schlevogt a Ingrid. Ing.Jaromír Schubert je oprávněn užívat ochranné známky Hoffmann glass, Schlevogt glass a Ingrid glass na základě rozhodnutí Vrchního soudu a Úřadu průmyslového vlastnictví.
Rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví o zamítnutí návrhu Ingrid Schlevogt na výmaz ochranných známek Hoffmann glass, Schlevogt glass a Ingrid glass.